Wydawca treści

Nabór wniosków KFS

Print Drukuj
                          
                                                          
Nabór wniosków KFS
Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich ogłasza nabór wniosków
o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy
od dnia 24.01.2022 r. – 04.02.2022 r.

W przypadku wyczerpania środków lub uzyskania jednakowej oceny wystawionej przez Komisję Oceny Wniosków, o przyznaniu środków decyduje kolejność złożenia wniosku

O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą ubiegać się wszyscy pracodawcy, zatrudniający co najmniej 1 pracownika w ramach umowy o pracę spełniający określone priorytety:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej,
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem,
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych,
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych,
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych
    w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście / rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS,
  6. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych,
  7. wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
Wyjaśnienia dot. priorytetów znajdują się poniżej w instrukcji.
 
Dla pracodawców zatrudniających mniej niż 10-ciu pracowników (mikroprzedsiębiorców), koszty kształcenia ustawicznego finansowanego w ramach KFS wynoszą 100%.
Dla wszystkich zatrudniających 10-ciu i powyżej pracowników, wysokość wsparcia wynosi 80%
(nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika).
Ze względu na ograniczone środki w dyspozycji Urzędu, które zostały przyznane na dofinansowanie kształcenia ustawicznego w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie finansuje się szkoleń dla pracowników młodocianych, których kształcenie jest już dofinansowywane ze środków publicznych.
  
Środki KFS można przeznaczyć na:
1. Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
2. Egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
3. Badania lekarskie oraz psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
4. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem;
5. Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków Funduszu.
 
Instrukcja dot. priorytetów Ministra Rodziny i Polityki Społecznej wydatkowania środków KFS w roku 2022:
- priorytet nr 1 – (wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek pandemii COVID-19, musiały podjąć działania w celu dostosowania się do zmienionej sytuacji rynkowej):
Priorytet ten skierowany jest do pracodawców, którzy w związku ze zmianami na rynku spowodowanymi pandemią, musieli podjąć działania w celu dostosowania się do nowych warunków.
Dofinansowane formy kształcenia ustawicznego mają wspomagać wprowadzenie zmian umożliwiających utrzymanie się na rynku czy pozwalających uniknąć zwolnień czy wręcz zatrudnić nowych pracowników.
Warunkiem skorzystania ze środków priorytetu jest oświadczenie pracodawcy o konieczności nabycia nowych umiejętności  czy kwalifikacji w związku ze zmianami w profilu działalności lub poszerzeniem / rozwojem działalności związanym z pandemia COVID-19. Zmiana kodu PKD nie jest konieczna do skorzystania z tego priorytetu.
  
- priorytet nr 2 – (wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem):
Priorytet pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom
(np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Nie jest istotne czy był to urlop macierzyński, wychowawczy czy zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Nie ma również znaczenia długość przerwy w pracy jak również to czy jest to powrót do pracodawcy sprzed przerwy czy zatrudnienie u nowego pracodawcy.
Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkole nia spełnia warunki dostępu do priorytetu bez szczegółowych informacji mogących zostać uznane za dane wrażliwe np. powody pozostawania bez pracy.
  
- priorytet nr 3 – (wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych):
W ramach niniejszego priorytetu można sfinansować kształcenie ustawiczne w zakresie umiejętności ogólno – zawodowych (w tym tzw. kompetencji miękkich), o ile powiązane są one
z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym. Uwzględnia się zawody deficytowe zidentyfikowane w województwie śląskim określone w „Barometrze zawodów 2022 województwo śląskie" (dokument dostępny na stronie barometrzawodow.pl oraz w załączeniu do niniejszej treści naboru).
 
- priorytet nr 4 – (wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących będących członkami rodzin wielodzietnych):
Priorytet adresowany jest do osób, które mają na utrzymaniu rodziny 3+ bądź są członkami takich rodzin, ma na celu zachęcić te osoby do inwestowania we własne umiejętności i kompetencje, a przez to dać im szanse na utrzymanie miejsca pracy.
Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą skorzystać członkowie rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny lub spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do posiadania karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci. Prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka,
w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
 
priorytet nr 5 – (wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście / rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS):
Podmioty uprawnione  do korzystania z środków w ramach tego priorytetu to:
  • CIS i KIS – jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne osób prawnych. Centra i Kluby Integracji Społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników. O przyznaniu statusu CIS decyduje wojewoda.
  • WTZ – mogą być tworzone przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Podmiot prowadzący WTZ zawiera z samorządem powiatu umowę regulującą między innymi warunki i wysokość dofinansowania kosztów utworzenia i działalności warsztatu ze środków PFRON.
    W WTZ zatrudnieni są psycholodzy, instruktorzy terapii zajęciowej, specjaliści do spraw rehabilitacji lub rewalidacji. Ponadto WTZ może zatrudniać: pielęgniarkę lub lekarza, pracownika socjalnego, instruktora zawodu, a także inne osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania warsztatu.
  • Przedsiębiorstwo społeczne – wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRiPS – lista ta jest dostępna pod adresem http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/ w formie interaktywnej bazy danych.
    Status przedsiębiorstwa społecznego mogą uzyskać m. in. organizacje pozarządowe
    (np. fundacje i stowarzyszenia), spółki nom-profit, spółdzielnie socjalne, a także kościelne osoby prawne.
  • Spółdzielnie socjalne – podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Niektóre spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego – wówczas uprawnienia do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o których mowa powyżej. Bez względu na to czy spółdzielnia socjalna posiada status przedsiębiorstwa społecznego, jest ona uprawniona do skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu.
  • Zakłady aktywności zawodowej – podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzje o przyznaniu statusu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane  ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej.

- priorytet nr 6 – (wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy, w tym także technologii i narzędzi cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych):
Poprzez „nowe technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie dla całego rynku. Przykładowo maszyna istniejąca na rynku od bardzo wielu lat ale nie wykorzystywana do tej pory w firmie wnioskodawcy jest w jego przypadku „nową technologią czy narzędziem pracy".
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi / planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Wnioskodawca powinien dostarczyć wiarygodny dokument potwierdzający powyższy fakt oraz logiczne i wiarygodne uzasadnienie.
 
priorytet nr 7 – (wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej):
 
Wsparcie w ramach niniejszego priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej / przemyśle samochodowym.
O przynależności do branży motoryzacyjnej decydować będzie posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2022 roku) jednego z poniższych kodów PKD:
  • Dział C.22 Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych
PKD 22.11.Z Produkcja opon i dętek z gumy; bieżnikowanie i regenerowanie opon z gumy
  • Dział C.29 Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyjątkiem motocykli:
PKD 29.10.A Produkcja silników do pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) oraz do ciągników rolniczych,
PKD 29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
PKD 29.10.C Produkcja autobusów,
PKD 29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
PKD 29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
PKD 29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
PKD 29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
PKD 29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli 
  • Dział C.30 Produkcja pozostałego sprzętu transportowego:
PKD 30.91.Z Produkcja motocykli 
  • Dział G.45 Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi, naprawa pojazdów samochodowych:
PKD 45.11.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek,
PKD 45.19.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
PKD 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
PKD 45.31.Z Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
PKD 45.32.Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
PKD 45.40.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich
 
Ze wsparcia w ramach priorytetu mogą skorzystać także firmy posiadające przeważający (według stanu na 1 stycznia 2022 roku) jeden z poniższych kodów PKD, o ile prowadzą produkcję dla branży motoryzacyjnej (co powinno być przedmiotem oświadczenia podmiotu wnioskującego o środki KFS): 
  • Dział C.27 Produkcja urządzeń elektrycznych
PKD 27.11.Z Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów,
PKD 27.12.Z Produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej,
PKD 27.20.Z Produkcja baterii i akumulatorów,
PKD 27.40.Z Produkcja elektrycznego osprzętu oświetleniowego,
PKD 27.90.Z Produkcja pozostałego sprzętu elektrycznego 
  • Dział C.28 Produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana
PKD 28.15.Z Produkcja łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych
 
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie odpowiedniego kodu PKD oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
 
UWAGI DOT. NABORU WNIOSKÓW:
1. Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów.
2. Przy rozpatrywaniu wniosków będą brane pod uwagę następujące elementy:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków  KFS na dany rok,
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
    z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS
    w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym.
Pracodawca składa wniosek o dofinansowanie z KFS w Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Powiatowy Urząd Pracy zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracodawców i/lub pracowników.

Pracodawca może ubiegać się o finansowanie jeszcze nierozpoczętej formy kształcenia.

Nie dopuszcza się finansowania kształcenia ze środków rezerwy KFS, rozpoczętego przed złożeniem wniosku i podpisaniem umowy z pracodawcą.

Wniosek można pobrać ze strony internetowej PUP Siemianowice Śląskie (Pobierz wnioski)

Wniosek należy złożyć w kancelarii tut. Urzędu (pok. 2), nadać przesyłką kurierską lub za pośrednictwem poczty.

W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o możliwości rozpatrzenia wniosku w wyznaczonym terminie decyduje data i godzin doręczenia wniosku do PUP Siemianowice Śląskie.

Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
    (Dz. U. z 2021 poz. 1100 z późn. zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r.
    w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117 z późn. zm.).
  3. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. 2021 poz. 743) oraz jej przepisów wykonawczych.
  4. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis  (Dz. Urz. UE L 352/1 z dnia 24.12.2013 r.).
  5. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352/9 z dnia 24.12.2013 r.).         
Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Siemianowicach Śląskich pod numerem telefonu:
32 / 765-16-52 (Sylwia Cichy)

 
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji