SŁUŻBA PRZYGOTOWAWCZA

Print Drukuj
W roku 2020 szkolenia ochotników w ramach służby przygotowawczej realizowane będą w następujących terminach:

Na potrzeby korpusu oficerów:
od 7 stycznia do 29 maja;

Na potrzeby korpusu podoficerów:
I turnus - od 3 lutego do 29 maja;
II turnus - od 6 lipca do 30 października;

Na potrzeby korpusu szeregowych:
I turnus - od 7 stycznia do 27 marca;
II turnus - od 4 maja do 24 lipca;
III turnus - od 14 września do 18 grudnia
oraz od 29 września do 18 grudnia
 
Powołanie do służby przygotowawczej następuje w terminach:
  • na potrzeby kształcenia w korpusie oficerów - w miesiącach: styczniu;
  • na potrzeby kształcenia w korpusie podoficerów - w miesiącach: lutym lub lipcu;
  • na potrzeby kształcenia w korpusie szeregowych - w miesiącach: styczniu, maju i we wrześniu;
  • na potrzeby jej pełnienia w kilku okresach - w lipcu.
Jeżeli jesteś zainteresowany i spełniasz następujące warunki :
  • jesteś niekarany(a) za przestępstwo umyślne,
  • posiadasz obywatelstwo polskie
  • posiadasz odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
  • masz co najmniej osiemnaście lat i wykształcenie co najmniej gimnazjalne – w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych.
  Zapraszamy do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie w celu wypełnienia wniosku o powołanie do służby przygotowawczej.
Do wniosku należy dołącz następujące dokumenty:
  • odpis, uwierzytelnioną kopię, elektroniczną kopię lub kopię świadectwa (dyplomu) potwierdzającego posiadane wykształcenie
  • odpis, uwierzytelnioną kopię, elektroniczną kopię lub kopię dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje
Żołnierzy służby przygotowawczej kształcą na potrzeby korpusu szeregowych – ośrodki szkolenia i jednostki wojskowe.
Służba przygotowawcza kończy się egzaminem.
   Jeżeli posiadasz dobry stan zdrowia, obywatelstwo polskie, ukończone osiemnaście lat, nie jesteś karany(a) za przestępstwo umyślne, zależy ci na własnym rozwoju, interesuje cię wojsko i chciałbyś (chciałabyś) przeżyć z nim przygodę oraz przy okazji zdobyć ciekawy zawód nic prostszego – zgłoś się do WKU
  Służba Przygotowawcza przeznaczona jest ona dla ochotników (ochotniczek) o uregulowanym stosunku do służby wojskowej którzy nie odbyli zasadniczej służby wojskowej (przeszkolenia wojskowego) a także innych ochotników (ochotniczek) nie podlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej (przeszkolenia wojskowego) na ich wniosek lub za ich zgodą. Stosunek służbowy służby przygotowawczej powstaje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby.
Przewidywane stawki miesięczne dla żołnierza w służbie przygotowawczej kształconego na potrzeby korpusu:
  • Oficerów - 60% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego – 2190 zł
  • Podoficerów - 40% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego – 1460 zł
  • Szeregowych - 30% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego – 1095 zł
  Ponadto żołnierzom pełniącym służbę przygotowawcza oraz członkom ich rodzin przysługują szczególne uprawnienia przewidziane w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP art. 118-133.
  Służba przygotowawcza w przypadku studentów uczelni wyższych może być pełniona w kilku okresach w czasie letnich przerw wakacyjnych.
   Odbycie służby przygotowawczej pozwoli ci poznać realia życia wojskowego i służby wojskowej. Po zakończeniu służby przygotowawczej możesz pełnić służbę w rezerwie w ramach Narodowych Sił Rezerwowych pozostając na przydziale kryzysowym, starać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej lub zakończyć przygodę z wojskiem.
   Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.
Szczegółowe informacje można uzyskać zgłaszając się osobiście do WKU
w Chorzowie lub pod nr tel. 261-124-583
 
WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ
INFORMACJE OGÓLNE:
Oferta służby w Wojskach Obrony Terytorialnej kierowana jest do wszystkich osób, zarówno cywili jak i wojskowych i ma prowadzić do umocnienia zdolności obronnych naszego kraju.
Ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości, a dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, będą mieli szansę na podpisanie kontraktu od 1 do 6 lat w ramach OT.
 Wszyscy ci, którzy chcieliby zasilić korpus oficerski WOT – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – będą mogli ubiegać się o miejsce na szkoleniu oficerskim Wojsk Obrony Terytorialnej. Na takie szkolenie aplikować mogą absolwenci następujących kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji.
 Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to: 
  • możliwość wniesienia własnego, obywatelskiego wkładu w system bezpieczeństwa Polski,
  • praca w młodym i opartym na podobnych wartościach zespole (istnieje możliwość zgłoszeń grupowych, które w miarę możliwości będą uwzględniane w doborze miejsc służby),
  • służba w pobliżu miejsca zamieszkania,
  • udział w dynamicznych ćwiczeniach oraz możliwość wykorzystania najwyższej klasy sprzętu,
  • atrakcyjne formy finansowania aktywności lub stałej służby w ramach OT.
 Wszystko to tworzy unikalną perspektywę dla wielu, którzy pragną dla Polski zrobić coś więcej.
PROCEDURY REKRUTACJI:
Jeżeli jesteś osobą zdrową, sprawną fizycznie, posiadającą obywatelstwo polskie oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe i pragniesz wziąć na swoje barki współodpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski zgłoś się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie.
 Żołnierze rezerwy, którzy odbyli czynną służbę i złożyli przysięgę wojskową po zgłoszeniu się do właściwego WKU, złożeniu stosownego wniosku, wraz z wymaganymi dokumentami, kwalifikowani są przez Komisję rekrutacyjną do terytorialnej służby wojskowej, a po otrzymaniu rekomendacji kierowani są do wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania orzeczenia o braku przeciwskazań do pełnienia czynnej służby lub służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych. Po spełnieniu wszystkich warunków żołnierz rezerwy zostanie powołany do terytorialnej służby wojskowej, które następuje raz w miesiącu, w pierwszym dniu, w którym w danej jednostce wojskowej ustalono termin obowiązkowego pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie.
 Osoby, które nie odbyły czynnej służby i nie złożyły przysięgi wojskowej po zgłoszeniu się do właściwego WKU, złożeniu stosownego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, kwalifikowani są przez Komisję rekrutacyjną do terytorialnej służby wojskowej, a po otrzymaniu rekomendacji, kierowani są do wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania orzeczenia o braku przeciwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej. Po spełnieniu wszystkich warunków osoba zostanie powołana do terytorialnej służby wojskowej, które następuje raz na kwartał, z określeniem miejsca stawienia się na szkolenie podstawowe.
 Osoby, które nie posiadają orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej lub posiadające kategorię D tej zdolności po zgłoszeniu się do właściwego WKU, złożeniu stosownego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, po otrzymaniu rekomendacji Komisji rekrutacyjnej, kierowani są do: 
  • do wojskowej komisji lekarskiej — w celu określenia zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej,
  • do wojskowej pracowni psychologicznej — w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej; 
Po spełnieniu wszystkich warunków osoba zostanie powołana do terytorialnej służby wojskowej, które następuje raz na kwartał, z określeniem miejsca stawienia się na szkolenie podstawowe. 
W przypadku osób, które wcześniej nie pełniły czynnej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi wojskowej, powołanie może nastąpić wyłącznie na stanowisko służbowe w korpusie szeregowych. 
Osoba zainteresowana pełnieniem terytorialnej służby wojskowej - ochotnik składa wniosek do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień (WKU).
Służba w obronie terytorialnej daje duże możliwości rozwoju zawodowego często w bardzo specjalistycznych dziedzinach, a wspólny cel przyświecający wszystkim zaangażowanym w jej utworzenie i funkcjonowanie gwarantuje stworzenie zgranego zespołu, dla którego poza dobrem ojczyzny ważne będą również takie wartości jak zaufanie, honor, odwaga, szacunek, roztropność, poświęcenie i praca w zespole.
 
ZAWODOWA SŁUŻBA WOJSKOWA
Powołanie do zawodowej służby wojskowej może nastąpić, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych.
w korpusie oficerów zawodowych: oficera rezerwy, który spełnia łącznie następujące warunki:
  1. posiada dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem magistra,
  2. posiada stopień wojskowy równy lub bezpośrednio niższy od stopnia etatowego stanowiska służbowego, na jakie ma być wyznaczony po powołaniu do zawodowej służby wojskowej,
  3. posiadająca obywatelstwo polskie o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości,
  4. posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
w korpusie podoficerów zawodowych: podoficera rezerwy, który spełnia łącznie następujące warunki:
  1. posiada ukończoną szkołę średnią,
  2. posiada stopień wojskowy równy lub bezpośrednio niższy od stopnia etatowego stanowiska służbowego, na jakie ma być wyznaczony po powołaniu do zawodowej służby wojskowej,
  3. posiadająca obywatelstwo polskie o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości,
  4. posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Służba kontraktowa
Powołanie do zawodowej służby wojskowej może nastąpić, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych.
w korpusie oficerów zawodowych - oficera rezerwy, który posiada:
  1. dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem magistra,
  2. stopień wojskowy równy lub bezpośrednio niższy od stopnia etatowego stanowiska służbowego, na jakie ma być wyznaczony po powołaniu do służby,
  3. posiadająca obywatelstwo polskie o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości,
  4. posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
w korpusie podoficerów zawodowych - podoficera rezerwy, który posiada:
  1. ukończoną szkołę średnią,
  2. stopień wojskowy równy lub bezpośrednio niższy od stopnia etatowego stanowiska służbowego, na jakie ma być wyznaczony po powołaniu do zawodowej służby wojskowej,
  3. posiadająca obywatelstwo polskie o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości,
  4. posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
w korpusie szeregowych zawodowych - żołnierza rezerwy, który:
  1. odbył czynną służbę wojskową,
  2. ukończył co najmniej gimnazjum,
  3. posiada przygotowanie zawodowe lub kwalifikacje albo umiejętności przydatne w korpusie osobowym, w jakim ma pełnić służbę wojskową,
  4. posiada stopień wojskowy równy lub bezpośrednio niższy od stopnia etatowego stanowiska służbowego, na jakie ma być wyznaczony po powołaniu do zawodowej służby wojskowej,
  5. posiadająca obywatelstwo polskie o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości,
  6. posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Informacje o publikacji dokumentu